Aktualności Portal Mapa strony Galerie
Praca dyplomowa 2009
30/12/2009
Anna Zubko
 
 
 
 

- Pamiętajcie, bez tych marzeń i wizji nie osiąga się swych celów - mówił Zbigniew Podraza, prezydent miasta wręczając nagrody laureatom konkursu na wyróżniającą się pracę dyplomową poświęconą tematyce rewitalizacji lub rozwoju miasta.

- Piękne w przedstawionych pracach jest wizjonerstwo - mówili organizatorzy, podsumowując  prace, które wpłynęły na konkurs. 

Prac było dwanaście. Dopuszczonych do konkursu o jedną mniej. Konkurs odbywał się pod patronatem Zbigniewa Podrazy, Prezydenta Miasta, który na wczorajszym spotkaniu wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia. W gronie zwycięzców znaleźli się Agata Bogacz, absolwentka Politechniki Krakowskiej, autorka pracy: Dąbrowa Górnicza – Rewitalizacja Śródmieścia /Centrum Sztuki Współczesnej, Anna Kowalik oraz Łukasz Radecki.


Anna Kowalik, swą  pracę licencjacką:  Rewitalizacja dzielnicy poprzemysłowej na przykładzie Ząbkowic w Dąbrowie Górniczej, obroniła w tym roku na Wydziale Ekonomii, kierunek: Gospodarka Przestrzenna Akademii Ekonomicznej w Katowicach (promotor: dr Adam Drobniak).

 

Zwycięzcy odebrali gratulacje, regulaminowe nagrody i drobne upominki.


Także Łukasz Radecki zgłoszoną do konkursu pracę magisterską: Humanizacja familoka – projekt rewitalizacji i adaptacji kolonii budynków mieszkalnych Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej, bronił w tym roku na Wydziale Architektury, kierunek: Architektura i Urbanistyka Politechniki Śląskiej w Gliwicach (promotor: dr inż. arch. Katarzyna Locher-Książek).

 

Komisja konkursowa wyróżniła, już  poza konkursem Kingę Gruszkę, autorkę pracy: Aktywność turystyczna i rekreacyjna dzieci niepełnosprawnych na przykładzie uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienie przyznano za dostrzeżenie problemu, podejście do tematu, wrażliwość społeczną oraz metodycznie dobrze przeprowadzone badania.

 

Nagrodzeni pochodzą z Dąbrowy, a pomysł na temat prac pojawił się już na długo przed ogłoszeniem konkursu.


Swymi pomysłami młodzi wpisują się w dyskusję nad tym jak powinno wyglądać nasze miasto w przyszłości, w jakim kierunku się przeobrażać i czym przyciągać.

 

 

Koncepcja uporządkowania Śromieścia zaprezentowana w pracy Agaty Bogacz.- Wystarczy spojrzeć na przykłady światowe – odpowiadała Agata Bogacz, zapytana o powody, dlaczego w samym centrum sytuuje Centrum Sztuki Współczesnej – Takie centrum może być katalizatorem rozwoju miasta. Zachęca do odwiedzania przez turystów, staje się przyjazną strefą dla mieszkańców. Przy muzeum naturalnie powstaje przestrzeń publiczna dla przebywania tam ludzi. Zwykle takie centrum pojawia się w strefie przyrynkowej.


- Wygrały po prostu prace najlepsze – mówiła prof. Nina Juzwa, przewodnicząca komisji konkursowej. - Dąbrowa jest kopalnią tematów urbanistycznych. Miasto powstało z kawałków, trzeba z nich umiejętnie zrobić patchwork (to technika polegająca na tworzeniu obrazów lub wzorów geometrycznych poprzez zszywanie ze sobą fragmentów różnych materiałów). A młodzi robią to bardzo umiejętnie. Nie boją nawet bardzo odważnych projektów.


- Konkursy takie jak ten są doskonałym polem dla zaprezentowania swoich wizji, marzeń. Szukania odpowiedzi na pytanie jakim miastem powinna być Dąbrowa? Trzeba pamiętać, że z czasem te wizje mogą być zrealizowane- mówił na spotkaniu Zbigniew Podraza, prezydent miasta.


Jak się dowiedzieliśmy na II edycję konkursu nie trzeba będzie długo czekać.


Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów zawodowych!

 

w załączeniu - Koncepcja uporządkowania Śromieścia zaprezentowana w pracy Agaty Bogacz

***

Zgłoszone na konkurs prace oceniała komisja w składzie: prof. dr hab. inż. arch Nina Juzwa z Politechniki Śląskiej w Gliwicach (przewodniczaca); dr Adam Polko - Akademia Ekonomiczna w Katowicach; Henryk Zaguła I zastępca Prezydenta Miasta; Iwona Bednarska, Sekretarz Miasta; Ireneusz Zugaj- Komisja Rozwoju i Promocji Miasta Rady Miejskiej; Marek Cygroń - Komisja  Rozwoju i Promocji Miasta Rady Miejskiej;Marcin Bazylak - naczelnik Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej;Wojciech Sobczyk- naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury; Wojciech Mizerski - naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich; Piotr Jędrusik - naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalneji Mieszkaniowej, Aneta Nowak - Wydział Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0