Powierzchnia obszaru: 0,818 km2 (0,43% powierzchni miasta)
Liczba mieszkańców: 0 (0% ogółu mieszkańców miasta)
Podobszar rewitalizacji – tereny po KWK „Paryż” położony jest w Priorytetowym obszarze rewitalizacji Centrum, w obrębie obszaru zdegradowanego Dąbrowa. Lokalizację terenu z punktu widzenia wyzwań rozwojowych całego miasta należy uznać za strategiczną. Podobszar od strony zachodniej graniczy z miastem Będzin, które w tej części (dzielnica Koszlew) chrakteryzuje się niską jakością zamieszkania i prawdopodonbnie także wymaga wsparcia rewitalizacyjnego. Od strony północnej granica podobszaru opiera się na linii kolejowej (trasa Katowice-Warszawa). Ze względu na gospodarczy charkater terenu pozostałości bocznicy kolejowej wraz z infrastrukturą wchodzą w centralną część podobszaru rewitalizacji. Wschodnią granicę wyznaczają nieruchomości Huty Bankowej, Natomiast od strony południowej podobszar domknięty jest ulicą Sobieskiego.
Granicami podobszaru rewitalizacji objęte są ulice: Filtrowa, Moniuszki, Perla, Siemońska, Sobieskiego (numery 10-16).
Podobszarem rewitalizacji objęty jest zdegradowany teren dawnej KWK „Paryż” (zlikwidowanej w 1996 r.), nadal czekający na rostrzygnięcia, które umożliwią jego gospodarczą reaktywację, rozwój i zmianę wizerunku. Zdaniem osób posiadających prawo własności lub będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości znajdujących się na terenie byłej kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej największymi barierami dla rozwoju obszaru jest jakość dróg dojazdowych do działek (17,39%), dostępność i stan infrastruktury technicznej oraz poziom bezpieczeństwa publicznego (po16,30%). Ankietowani zapytani o plany dotyczące użytkowania nieruchomości w ciągu najbliższych 5 lat deklarowali chęć sprzedaży nieruchomości (33,33%) lub chęć zachowania prawa do niej i rozwijania na niej swojej działalności gospodarczej (29,63%), co oznacza, że obszar jest dość wysoko zróżnicowany pod względem prognoz użytkowania terenu . W 2014 r. w podobszarze rewitalizacji – tereny po KWK „Paryż” zarejestrowanych było 109 podmiotów gospodarczych. Większość z nich stanowiły mikro i małe firmy, zajmujące się różnorodną działalnością gospodarczą związaną z przeróbką węgla, produkcją, usługami transportowymi, składami i magazynami. Wśród firm średnich w obszarze zlokalizowane są m.in.: Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla „Dąbrowa”
sp. z o.o., „Ekobud-W” sp. z o.o. oraz Powiatowy Urząd Pracy. Ilość firm zarejestrowanych wykazuje tendencję wzrostową, w porównaniu z 2011 r., kiedy to na analizowanym terenie zlokalizowanych było 89 podmiotów gospodarczych.
W granicach podobszaru pozostaje również hałda Jadwiga, poprzemysłowy teren o powierzchni blisko 12 ha. Hałda, będąca pozostałością po działalności górnictwa węgla kamiennego o objętości 380 tys. m3, utworzona z odpadów górniczych powstała w latach 60- tych ubiegłego wieku w wyniku działalności kopalni „Paryż”. Nieruchomość nie jest zabudowana i obecnie nie jest wykorzystywana gospodarczo. Teren należy do największych, zdegradowanych obszarów miasta.
W Koncepcji programowo-przestrzennej zagospodarowania terenu, wypracowanej w ramach realizacji projektu: Aktywizacja ekonomiczna obszarów poprzemysłowych – Hałda Jadwiga w Dąbrowie Górniczej (Etap I) zaproponowany sposób zagospodarowania przeznacza teren Hałdy Jadwiga pod obiekty produkcyjne . Ideą jest rewitalizacja tego terenu poprzez nadanie mu stabilnej i jednoznacznie określonej funkcji. Zakład produkcyjny m.in. z uwagi na wielkość środków jakie będzie należało przeznaczyć na realizację przedsięwzięcia, a także późniejsze dążenie do zrealizowania założonego planu biznesowego stwarza największe szanse powodzenia przedsięwzięcia i przewidywalne efekty. Realizacja zakładu produkcyjnego wiąże się także z generalnym uporządkowaniem terenu i wprowadzeniem nowej jakości przestrzeni. Teren przestaje być nieużytkiem, o niskim poziomie bezpieczeństwa i nieproduktywnej powierzchni. W przygotowanym projekcie dokonano podziału terenu na trzy obszary – co tworzy różne oferty inwestycyjne. Teren został otoczony zazielenionymi wałami ziemnymi o wysokości 2m o funkcji izolacyjnej, dostosowano się do 20% wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej. Założono spełnienie warunku ustalonego przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego o realizacji przedsięwzięć o potencjalnie znaczącym oddziaływaniu na środowisko i ewentualnej uciążliwości ograniczonej do granic działki własnej – powyższe stanowi gwarancję realizacji inwestycji przyjaznych środowisku. Dla jednego z wyznaczonych obszarów zaprojektowano bocznicę kolejową, która wzbogaca ofertę inwestycyjną i jest atutem terenu. Istotnymi atutami terenu są: korzystne położenie w obszarze dzielnicy śródmiejskiej, możliwość dobrego skomunikowania z pozostałymi dzielnicami miasta oraz miastami aglomeracji i regionu, możliwość zagospodarowania obszaru na cele gospodarcze, możliwość rekultywacji i wykorzystania odpadów w pracach inżynierskich lub w budownictwie drogowym.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta (II edycja) wyznacza obszar rewitalizacji poprzemysłowej, obejmujący teren po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Paryż”, wymagający nadania nowej, trwałej funkcji gospodarczej, rekompensującej utracone miejsca pracy i wzmacniającej bazę ekonomiczną miasta. Jako przyszłe funkcje obszaru preferowane będą usługi oraz działalność produkcyjna nie stwarzająca uciążliwości dla mieszkańców, których lokalizacja przyczyni się do podniesienia standardu funkcjonalnego i estetyki zabudowy. Przekształcenia zagospodarowania obszaru mogą następować etapowo, a docelowo istniejąca zabudowa powinna być zastąpiona obiektami o architekturze dostosowanej do lokalizacji na obrzeżu śródmieścia .Układ przestrzenny Zespołu kopalni węgla kamiennego „Paryż” wskazany jest w Studium jako obszar, gdzie należy dążyć do ich zachowania i adaptacji, uporządkowania otoczenia z wprowadzeniem komponowanej zieleni. Dodatkową wartość stanowi część terenu z zachowanymi obiektami z XIX/XX w. i z lat międzywojennych XX w. przy ul. Perla o walorach kulturowych.
Wśród innych zabytków nieruchomych wymienione są:
- ul. Perla: Zespół zabudowy kopalni węgla kamiennego "Paryż". Zespół kilkunastu budynków przemysłowych (w tym szyby "Paryż" i "Cieszkowski", hale, warsztaty) i magazynowych z XIX/XX w. W części podziemnej m.in. wykuta w węglu kaplica górnicza p.w. św. Barbary.
- ul. Perla 7: Dom osiedla robotniczego;
- ul. Perla 8: Dom osiedla robotniczego.
Uwzględniając po pierwsze strategiczną lokalizację obszaru rewitalizacji, tj. bezpośrednie sąsiedztwo centrum Dąbrowy Górniczej oraz bliskość Będzina; po drugie potencjał gospodarczy oparty na lokalnych przedsiębiorcach, po trzecie zachowane walory dziedzictwa kultury przemysłowej przyjęto założenie, że tereny po KWK „Paryż” w procesie rewitalizacji staną się miejscem koncentracji zróżnicowanej aktywności biznesowej.
Tereny byłej KWK „Paryż” (Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej)
Tereny byłej KWK „Paryż” (Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej)
strona
nieścisłość